Nullamlacus dui ipsum

Nullamlacus dui ipsum conseque loborttis non euisque morbi penas dapibulum orna. Urnaultrices quis curabitur phasellentesque congue magnis vestibulum quismodo nulla et feugiat. Adipisciniapellentum leo ut consequam ris felit elit id nibh sociis malesuada.

Continue Reading »

Teachers Login Here

Teachers Login Form

Pupils Login Here

Pupils Login Form

Ερευνητικές Εργασίες Α Λυκείου

Φέτος εισάγονται για πρώτη φορά οι Ερευνητικές Εργασίες (project) στην Α’ Λυκείου ως διακριτή ενότητα του Προγράμματος Σπουδών. Πρόκειται για μία καινοτομία στο πλαίσιο του Νέου Σχολείου, που καλλιεργεί τη δημιουργικότητα και τις δεξιότητες του μαθητή και προάγει την συλλογικότητα και τη συνεργασία μεταξύ των μαθητών.

Ως μάθημα είναι ισοδύναμο με τα υπόλοιπα άλλα διαφορετικής φιλοσοφίας. Οι μαθητές με την πραγματοποίηση των Ερευνητικών εργασιών θα έχουν τη δυνατότητα :

1.Να ανακαλύψουν τη γνώση με νέους τρόπους.

2.Να λειτουργήσουν ομαδικά και δημιουργικά μέσα στην τάξη .

3.Να αποκτήσουν επιστημονική θεώρηση  των  θεμάτων  που θα ασχοληθούν.

4. Μέσα από τις εργασίες να αναπτύξουν κριτική σκέψη και καινοτόμες δράσεις μέσα από πρωτότυπες ιδέες.

Η μέθοδος project αποτελεί το είδος εκείνο της διδακτικής μεθοδολογίας που στηρίζεται στις αρχές της αυτενέργειας και της συμμετοχικής μάθησης. Η μέθοδος αυτή – που χρησιμοποιείται εδώ και πολλά χρόνια στα ευρωπαϊκά σχολεία – μειώνει στο ελάχιστο την απόσταση μεταξύ σχολείου και κοινωνικού περιγύρου, καθώς συνδέει τη σχολική εργασία με δραστηριότητες στον κοινωνικό χώρο.

Οδηγός Ερευνητικών Εργασιών

Παραδείγματα Ερευνητικών Εργασιών